Anotace přednášek a workshopů

František Čunderlík: Mediální open space,

roh hojnosti nebo Otesánkovo břicho?

 • přednáška

Informace zprostředkované médii jsou zřejmě dostupnější než kdy dříve v historii. Umíme se v nich však správně orientovat, kriticky hodnotit, využívat je, rozumět jim? Nebo jsme v jejich vleku, přijímáme je bezmyšlenkovitě jako zjevené (vyřčené, otištěné) pravdy, kterými se bez rozmyslu řídíme?

Autor je člen sboru ČCE v Praze 8 Libni, oblasti médií se profesně věnuje již 13 let jako zaměstnanec Úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Petr gallus: Setkání po vzkříšení

 • přednáška

Setkání po čemže? A s kým že to? Odkud se bere vzkříšení? A co to s člověkem udělá, když se setká se vzkříšeným? - Hodně otázek, na které lze dát různé odpovědi. Jenomže setkání po vzkříšení je především událost, nikoli teorie. Událost, která mění - svět, člověka, jeho pohled na svět, jeho vztah k Bohu i k druhým lidem... Půjdeme společně po stopách změny.

Petr Gallus, farář a teolog, v současnosti učí na Evangelické teologické fakultě v Praze systematickou teologii a teologickou etiku.

Eliška Havelková: Vokální dílna, instrumentální dílna

 • dílny

Letošní hudební doprovod nedělních bohoslužeb zajistí účastníci hudební dílny, kterou povede lektorka Eliška Havelková. Zájemci se mohou hlásit na dílny předem při přihlašování do 15. září.

Doktorandka na ETF UK.


Petr hladík: Domací hospic vysočina

 • přednáška

V dnešní době je běžné, že otcové chodí k porodu a v podstatě jejich jedinou a nejdůležitější rolí je držet svoji milovanou ženu za ruku a posilovat jí svojí přítomností. Myslím, že stejně to samé bychom měli dělat i v samém závěru života. Držet svého blízkého za ruku a mít možnosti si tento okamžik prožít," říká ředitel Domácího hospice Vysočina Petr Hladík. Proč u nás téma umírání dostalo nálepku Tabu? Vyhýbáme se mu proto, že nám v plnosti ukazuje hranici našeho pozemského života. Proč je důležité, aby člověk na konci svého života nebyl sám?

Petr Hladík, ředitel Domacího hospicu Vysočina a člen evangelického sboru v Novém Městě na Moravě.

Pavel Hošek: Je to i náš příběh

 • přednáška

Přednáška na motivy knihy Je to i náš příběh.

Pavel Hošek je teolog, přednáší religionistiku na ETF UK.


Jiří Mrázek: Podobenství

 • dílna

Už se vám někdy stalo, že…

s královstvím Božím je to jako když….

Krátký workshop o věcech, které se dají říct jenom podobenstvím.

Jiří Mrázek je teolog, přednáší Nový zákon na ETF UK.


Identita, Otevřenost Církve

 • panelová diskuze čtyř eS
 • David Sedláček, Hana Seho, Jiří Schneider, Lenka Svobodová

Diskutující v panelové diskuzi jsou David Sedláček (farář FS ČCE Miroslav), Hana Seho (architektka a pedagožka na ČVUT), Jiří Schneider (1.náměstek synodního kurátora, bývalý český diplomat), Lenka Svobodová (ředitelka Diakonie ČCE Brno); moderuje Jana Hofmanová (farářka FS ČCE Brno I.)

Pastoral brothers: Youtuberská dílna

 • dílna
 • Jakub Malý, Karel Müller

Pastoral Brothers jistě znáte z jejich stejnojmenného Youtube kanálu. Maximální počet účastníků na workshop je 15 lidí.

Jakub Malý je farář pro pražský seniorát. Karel Müller je seniorátním farářem pro mládež v pražském seniorátě.

Štěpán Pikna: Moje cesta (víry) do vesmíru

Přednáška o tom, jak Vesmír může být duchovní a uklidňující. O (ne)víře lidí, kteří vesmírem letěli či chodili po Měsíci. Také však o mé cestě víry, která by bez poznání vesmíru možná i nebyla, a také o tom, jak se jednomu 18ti letému klukovi splnil životní sen. Jde vůbec skloubit lidské poznání a pokrok s naší vírou? Na ni a i další otázky si spolu odpovíme.

Od patnácti jsem se zajímal o kosmonautiku a od 18 už začal stavět rakety. V současné době zaměstnanec SAB Aerospace, brněnské firmy vytvářející části raket a družic. Začínám studovat na VUT FSI, obor Fyzikální inženýrství a nanotechnologie. Mým snem je chodit po povrchu Měsíce či Marsu a hlavně zachránit naši planetu. Jsem skaut, evangelík a hlavně odhodlaný člověk, který jde za tím, co chce. Nezadaný… :D


Lenka Ridzoňová: Biblický příběh jako Open space

 • dílna

Má Bible otevřené dveře? Je biblický příběh otevřený? Je v něm místo pro mě? Pozvání ke vstupu do příběhu. Biblická dílna pro mladší mládež.

Lenka Ridzoňová, farářka v Praze ve Střešovicích.

Jindřich Šídlo: Rozhovor

 • moderuje Helena Wernischová

Jindřich Šídlo vystudoval žurnalistiku na FSV UK. V médiích od roku 1992, pracoval v Českém deníku, Respektu, MF DNES, Hospodářských novinách a České televizi. Držitel Peroutkovy ceny a Novinářské ceny.

Karel Šimr: Pomáháme si při neštěstích

 • dílna

Dopravní nehoda, povodeň, násilná smrt... Jak známo, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Jak se můžeme v takových situacích navzájem "držet"? Co můžeme udělat hned, co za měsíc, za rok? Prakticky, vztahově, duchovně. Jako přátelé, sousedé, křesťané.

Karel Šimr. Vystudoval jsem evangelickou teologii a působím jako evangelický farář, zároveň se pohybuji v oblasti sociální práce, zejména krizové pomoci. Občansky se angažuji v rámci Psychosociálního intervenčního týmu ČR, jehož jsem v současné době koordinátorem.

Martin Vaňáč: A síť se protrhla...

 • přednáška

O rozdělení křesťanů a hledání jednoty. Rozdělení křesťanů působí pohoršení a je překážkou hlásání evangelia. Můžeme s tím něco dělat?

Historik a teolog, člen římskokatolické církve a vyučující na ETF UK dějiny a ekumenismus.